Terapia par i małżeństw

W przypadku nerwicy potrzebna jest psychoterapia, która jest podstawową metodą leczenia nerwic. Jej celem w tym przypadku jest rozwiązanie konfliktów wewnątrzpsychicznych a co za tym idzie, doprowadzenie do samodzielnego radzenia sobie z reakcjami nerwicowymi. Ważne jest aby zrozumieć, że źródło złego samopoczucia jest wynikiem oddziaływania czynnika psychogennego, który w miarę możliwości należy usunąć. Należy również zmienić swój stosunek do dolegliwości jak i cierpienia oraz zwiększyć swoją tolerancję na trudne sytuacje. Często też pomaga opracowanie skutecznych sposobów radzenia sobie z owymi trudnymi sytuacjami.

terapiaround

Terapia indywidualna par

Przede wszystkim w terapii indywidualnej relacja tworzona jest tylko między terapeutą a Pacjentem. Jest to wyjątkowa relacja, zapewniająca bezpieczeństwo oraz brak krytycyzmu i oceny ze strony terapeuty względem Pacjenta. Terapia par rozszerzona jest o element konfrontacji z parterem, który może wiązać się z jego obawą przed rozczarowaniem, gdyż podczas terapii może dowiedzieć się o wcześniej skrywanych kwestiach bądź motywach postepowania drugiej strony. Terapia indywidulana, gdy problemem jest relacja partnerska, może doprowadzić do rozluźnienia bądź nawet zakończenia relacji, gdyż jedna ze stron zaczyna być bardziej świadoma i skupiona na sobie często zostawiając drugą osobą w tyle.

Psychoterapia nie jest po to, aby zmienić Partnera tylko siebie. Możemy zmienić jedynie siebie i poprzez zmianę swojej osoby wpływać na zmianę Partnera i związku.

Dlaczego warto dać sobie drugą szansę

Warto podjąć wysiłek podjęcia wspólnej terapii i zbudować most porozumienia. U podłoża konfliktu często leży niezgoda co do powodów niewłaściwego funkcjonowania związku. Terapia pozwala przebudować związek i uzdrowić relacje między parterami. Kluczowe jest zrozumienie sprawstwa oraz swojego udziału w tworzeniu konfliktów i nieporozumień.