To nie tylko samo szczęście. Ciąża może budzić u kobiety różne myśli i uczucia. Zwykło się mawiać o tym stanie – stan błogosławiony, narzucając tym samym to, co kobieta powinna czuć. Powinna się czuć wyróżniona, szczęśliwa, pełna nadziei i w radości oraz spokoju oczekiwać na dziecko. Jakże różna od tego stanu bywa rzeczywistość. Strach, niepokój, złość, niechęć i dezorientacja. Ale o tym nie mówi się już tak chętnie. Ciąża bywa idealizowana przez społeczeństwo, zabierając tym samym kobietom możliwość jawnego przeżywania całej gamy emocji, z którymi niewątpliwie się ciąża wiąże. Brak możliwości otwartego rozmawiania o emocjach jakie budzi w kobiecie ciąża często powoduje stan osamotnienia, wyrzutów sumienia oraz pogorszonej kondycji psychicznej. Kobieta w ciąży nad wyraz często słyszy pytanie jak się czujesz? Zazwyczaj kryje się pod tym pytanie o kondycję fizyczną a sfera psychiczna i cała związana z nią problematyka pozostaje niewypowiedziana.

Dbasz o swoją fizjologię w ciąży
Zadbaj również o psychikę

Czy mam problem, czy jest ze mną coś nie tak?

Ciąża może budzić w kobiecie przeróżne uczucia. Problem w tym, że przyzwolenie jest jedynie na wyrażanie tych pozytywnych. Gdy kobieta się boi, czuje, że nie chce dziecka pomimo tego, że długo się o nie starała. Boi się, że zaprzepaści karierę zawodową. Obawia się czy będzie w stanie pokochać swoje dziecko to czuje, że coś musi być z nią nie tak.

Otóż nie, takie myśli to normalne obawy przed ogromną zmianą w życiu.

Wiele kobiet doświadcza lęku i sprzecznych uczuć, niepokojących myśli, boi się. Ważne jest, aby mieć świadomość, że nasza reakcja na ciąże może być różna i daleka od cukierkowych wizji jakie widzimy w telewizji. Ważne również, aby mieć świadomość, że można o tym rozmawiać.

Jak radzić sobie z lękiem w czasie epidemii?

Z powodu pandemii zmieniłam formę pracy z moimi pacjentkami ze spotkań w gabinecie na kontakt telefoniczny lub Skype. Udzielam też wsparcia interwencyjnego paniom, które nie radzą sobie z napięciem.

Codziennie towarzyszę kobietom ciężarnym i widzę – i wcale mnie to nie dziwi – że obecna sytuacja przysparza dodatkowych trudności. Ciąża to bardzo dynamiczny i trudny dla kobiety czas, a poród – za wydarzenie budzące sporo lęku na różnych poziomach, dlatego zapraszam do konsultacji online.

Cennik konsultacji zdalnych

Koszt konsultacji Ciąża w czasie pandemii 50 min

190 zł

160 zł

Przygotowanie do przyjścia dziecka na świat dla par – 90 min

300 zł