Kryzys w związku jest jednym z najgorzej przeżywanych kryzysów w naszym życiu. Jeżeli zależy nam na partnerze warto zrobić wszystko, aby uratować tą relację. Jednak jak poradzić sobie ze wspomnieniami, przemęczeniem i ciągłymi kłótniami? Zapraszam na terapię par do gabinetu psychologicznego. Umów się na wizytę i przyjdź razem z partnerem.
W czasach naszych dziadków wszystkie rzeczy dawało się do naprawy i służyły jeszcze wiele, wiele lat. Podobnie może być z miłością do drugiego człowieka. W dobie zabiegania oraz dążenia donikąd zatracamy się do tego stopnia, że zapominamy jak prawidłowo funkcjonować jako MY a nie jako JA+JA, mimo stawiania świata opartego obecnie na rzecz jednostki, a nie systemu czy grupy.
Na początku rozważania naprawy naszego związku warto spojrzeć na niego z pewnej perspektywy. Warto skorzystać z konsultacji psychologicznej aby spojrzeć na relację jak wygląda ona z boku, co nam daje i co ja mogę ofiarować drugiej osobie w zamian. Warto również zdystansować się do tego stopnia, aby odpocząć od „dobrych doradców” i kierować się własną intuicją. Ważne jest również, aby spojrzeć na wszystko z boku. Psycholog lub psychoterapeuta jest w tym przypadku dobrym wentylem bezpieczeństwa, aby nie zatracić swojego JA oraz nie pogrążać się w wygórowanym idealizmie drugiej strony. Nie jest wskazane w sytuacji kryzysu słuchanie dobrych rad wszystkich wokoło. Ważne aby móc zdystansować się od tego co mówi rodzina i przyjaciele. Właśnie dlatego wykwalifikowany specjalista jest tutaj nieocenionym partnerem do pomocy. Psycholog jest również odpowiednią osobą, która przerwie natłok myśli i słów, których kiedyś w przyszłości moglibyśmy żałować. Podpowie i zareaguje, gdy granice zaczną się znacznie przesuwać w niebezpieczną stronę.
Warto skorzystać również z pomocy specjalisty jako mediatora. Czasem wystarczy jedynie drobna pomoc psychologa, aby wszystko wróciło na odpowiednie tory. Warto zatem umówić się na wizytę terapeutyczną, aby zdiagnozować problem nad którym możemy pracować. Ważnym aspektem ratowania związku jest zrozumienie co tak naprawdę się wydarzyło. Dlaczego dwoje kochających się ludzi znalazło się właśnie w takim momencie kryzysu i jak do tego doszło. Czy wszystko co robiłem, robiłem dobrze i czy druga strona odbierała to dokładnie tak jak ja to komunikowałem. Takie proste gesty zrozumienia przy pomocy specjalisty są bardzo istotne. Pozwalają zrozumieć co druga strona mogła pomyśleć oraz poczuć. Psycholog ponadto pomoże dostrzec problem głębszy niż tylko powierzchowne, które nierzadko są tylko przykrywką poważniejszego kryzysu. W momencie kryzysu w związku warto jest również uświadomić sobie dlaczego kiedyś chcieliśmy być z tą osobą. Co takiego mi się w nim, czy w niej podobało i czy nadal moja druga połowa posiada tą cechę. Może mój partner miał cechy, których nie ma nikt inny na całym świecie i kocham go właśnie takiego? Takie pytania i podpowiedzi podaje specjalista. W momencie kryzysu emocjonalnego takie pytania nie przychodzą nam automatycznie do głowy. Toczymy wojnę, ponieważ nie chcemy ulegać drugiej stronie. Ważne jest jednak, aby dojść do porozumienia i kompromisu, w którym obie strony muszą zrezygnować z części, na rzecz drugiej strony. W innym przypadku kryzys może powrócić ze zdwojoną siłą, dlatego że u osoby która zrezygnuje ze swojej tożsamości na rzecz partnera zacznie budzić się frustracja, która musi dać ujście w złości. Psycholog w takich wypadkach nie jest wyłącznie mediatorem, ale również adwokatem. Cała sztuka polega na tym, iż terapeuta musi wcielić się w role adwokatów obu stron i wypośrodkować winy oraz zasługi swoich podopiecznych. Zgoda oraz naprawa związku zależy tylko i wyłącznie od dobrej woli obojga partnerów. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać metody do pracy z osobami w kryzysie emocjonalnym w związku. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty, który swoją wiedzą i doświadczeniem pomoże w zażegnaniu konfliktu. Jeżeli jesteś w sytuacji konfliktu w związku i chcesz przepracować kryzys oraz naprawiać swoją relację lub ustalić określone warunki rozstania, łagodne i do zaakceptowania przez obie strony zapisz się na konsultację kontakt@sylwiakopka.pl. Pomogę Wam w rozwiązaniu konfliktu i posklejaniu trwale Waszego związku.