Centrum powstało z myślą o kobietach będących w okresie okołoporodowym oraz ich partnerach. Czas ciąży początkuje ogromną zmianę w życiu i jest wymagający zarówno dla ciała, jak i psychiki. Ogromną część naszej uwagi i zasobów pochłania rozwój na poziomie ciała oraz fizjologia ciąży i połogu. Wydaje się jednak, że to psychiczna kondycja kobiety bywa podstawową kwestią, jeśli myślimy o czerpaniu satysfakcji z tego okresu i przygotowaniu się na najbliższe wyzwania.
Wbrew pewnym założeniom, a czasem zapewnieniom, że czas ciąży i ogólnie macierzyństwo to jedynie piękny czas bardzo szybko przekonujemy się, że to również czas pełen obaw, lęków i niepewności. Czasem jest to zbyt duży ciężar, który powoduje wystąpienie trudności emocjonalnych lub nasilenie się trudności już istniejących. Są to między innymi:
– wahania nastrojów o różnym nasileniu
– depresja w ciąży
– depresja poporodowa
– zaburzenia lękowe
– natrętne, niepokojące myśli
– znaczny spadek jakości życia
Ważne jest, aby samopoczucie kobiety w ciąży i połogu traktować poważnie. Zgubne bywa tłumaczenie wszelkich trudności emocjonalnych w tym okresie hormonami. Oczywiście gospodarka hormonalna w tym czasie podlega zmianom, ale nie tłumaczy wszystkiego, co może kobietę w tym czasie przerastać.
Istotne jest również zwracanie uwagi na samopoczucie ojca dziecka, który również staje w obliczu bardzo wymagającego zadania i czasem bywa tak, że wśród wielu pojawiających się spraw gubi się uważność na jego strach i różne emocjonalne trudności.
Osoby skoncentrowane wokół ośrodka są specjalistkami i pasjonatkami pracy w okresie okołoporodowym oraz z trudami wczesnego macierzyństwa.
Koszt sesji wynosi 160 zł (w j. polskim) lub 170 zł (w j. angielskim) za 50-minutowe spotkanie.
Nasze terapeutki:
Sylwia Kopka – założycielka
Jestem psychologiem psychoterapeutą oraz coachem. Od wielu lat z sukcesami pomagam swoim pacjentom w codziennych zmaganiach ze swoimi wewnętrznymi problemami.
Ponadto specjalizuję się w pomocy okołoporodowej, pracując z kobietami w ciąży i połogu.
Jestem również założycielką marki „Rodzicielstwo szyte na miarę” wpierającą rodziców w tematyce higieny zdrowia psychicznego.
Niezwykle ważne są dla mnie zasady Kodeksu Etyczno-Zawodowego Psychologa oraz Kodeksu Etycznego Psychoterapeuty.
Pracuję w oparciu o podejście psychoanalityczne. Studiowałam na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Swoją edukację kontynuuję w szkoleniu przy Polskim Towarzystwie Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz podczas licznych konferencji branżowych.
ul. Baboszewska 1/75 Warszawa, Mokotów
Maria Czarnecka
Jestem magistrem psychologii, psychoterapeutką. Bliska jest mi szczególnie tematyka związana z towarzyszeniem kobietom na różnych etapach ich życia i rozwoju.
Doświadczenie zawodowe zdobywałam, prowadząc terapię małżeństw oraz par w Poradni Rodzinnej na warszawskiej Pradze, pracując z pacjentami indywidualnie w Poradni Zdrowia Psychicznego w Otwocku oraz uczestnicząc w stażach klinicznych i terapeutycznych w oddziałach: Oddział Dzienny z Pododdziałem Zaburzeń Nerwicowych w Szpitalu Tworkowskim, Klinika Nerwic (Instytut Psychiatrii i Neurologii), Ośrodek Leczenia Dziecka w Środowisku, Hospicjum stacjonarne Caritas na Krakowskim Przedmieściu.
Swoją drogę zawodową wciąż uzupełniam o nowe kwalifikacje, a pracę poddaje superwizji u superwizorów związanych z Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym. Ukończyłam całościowy, 4-letni kurs z zakresu psychoterapii w Warszawie, akredytowany przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Posiadam kwalifikacje pedagogiczne do pracy z grupami. Jestem Członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Sekcji Naukowej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Maria Ekes
Jestem psychologiem, psychoterapeutą.
Szczególne miejsce w mojej pracy zajmują kwestie związane z szeroko rozumianym okresem wczesnego rodzicielstwa. Pracuję z kobietami w ciąży i połogu.
Jestem przekonana, że w tym niezwykłym, ale i jednocześnie bardzo wymagającym czasie, nieoceniona jest możliwość spotkania z drugą osobą. Staram się tworzyć odpowiednią do tego przestrzeń, zarówno w ramach spotkań indywidualnych, jak i grupy wsparcia.
Tytuł magistra psychologii uzyskałam w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Ukończyłam całościowe, 5-letnie szkolenie z zakresu psychoterapii w szkole psychoterapii MABOR, atestowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.
Doświadczenie zawodowe zdobywam od 2009r, w ośrodkach świadczących pomoc psychologiczną, jak i prywatnym gabinecie: NZOZ Synapsis, Konsultacyjna Przychodnia Specjalistyczna dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Dzielnej w Warszawie, Poradnia Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży przy ul. Kochowskiego w Warszawie, Zespół Lekarzy i Psychologów In-Altum, NZOZ Centrum Terapii Dialog, Fundacja Sto Pociech, Prywatna praktyka psychologiczna.
Drużbackiej 7 lok 2 Warszawa, Żoliborz
Sylwia Kalinowska
Jestem psychologiem, psychoterapeutą. Oferuję psychoterapię okołoporodową, która jest adresowana do kobiet potrzebujących wsparcia w okresie starań o dziecko, w przebiegu ciąży i po porodzie (m.in. trudności i obawy związane z niepłodnością, doświadczeniem poronienia, depresji poporodowej czy zagrożenia ciąży, obawy przed porodem, lęk w związku z odnalezieniem się w nowej roli, trudności w opiece nad dzieckiem, pogorszenie się relacji z bliskimi osobami, Partnerem, zaburzenia lękowe, depresyjne, fobie, smutek czy apatia w ciąży).
Ukończyłam psychologię (specjalność kliniczna) w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie oraz polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowałam podyplomowo na SGH i UKSW w Warszawie. Posiadam uprawnienia pedagogiczne. Jestem w trakcie 4-letniego, całościowego szkolenia psychoterapii w Instytucie Analizy Grupowej „Rasztów” w Warszawie. Pracuję pod regularną superwizją.
Doświadczenie zawodowe zdobyłam, prowadząc praktykę własną oraz na stażach klinicznych w Zespole Gabinetów Psychoterapeutycznych „Poza Schematami”, w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, w Środowiskowym Domu Samopomocy “Na Targówku”. Pracuję także jako psycholog w Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie wspieram młodych dorosłych.
Ul. Majolikowa 27, Warszawa
Kinga Skawińska
Jestem psychologiem i psychoterapeutą w trakcie szkolenia w nurcie psychodynamicznym. Ukończyłam również studium terapii depresji i jestem w trakcie szkolenia z zakresu psychotraumatologii praktycznej. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji.
Doświadczenie macierzyństwa może wywoływać różne stany emocjonalne, które mogą wydawać się niezrozumiałe, trudne. Oferuję pomoc
psychologiczną i psychoterapię dla kobiet w ciąży i w okresie okołoporodowym, doświadczających utraty ciąży bądź narodzin dziecka z niepełnosprawnością.
Doświadczenie zawodowe zdobywałam podczas pracy w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim, w Poradni Zdrowia Psychicznego, w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Stężycy oraz w prywatnej praktyce psychologicznej.
ul. Wawelska 4d/12, Gdańsk
Dominika Dąbrowska
Prowadzę terapię indywidualną, terapię par oraz terapię traumy rozwojowej, wspierając klientów indywidualnych w sytuacji kryzysu, doświadczających trudności w codziennym funkcjonowaniu oraz trudnych doświadczeń związanych z traumą rozwojową i relacyjną.
W procesie terapii par wspieram pary doświadczające kryzysu, konfliktu, zmagające się z trudnymi doświadczeniami (m.in. stratą, żałobą, zdradą).
Pracuję m.in. w oparciu o podejście psychodynamiczne. Jestem w trakcie 4-letniego szkolenia psychoterapeutycznego w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Swoje kompetencje poszerzam uczestnicząc w innych szkoleniach i kursach, w tym m.in. w Katowickim Instytucie Psychoterapeutycznym (Studium Psychoterapii Par), Instytucie Terapii Psychosomatycznej (Certyfikowany Kurs Terapii Traumy w podejściu NARM).
Swoją pracę poddaję regularnej superwizji psychoterapeutycznej oraz coachingowej.
Prowadzę warsztaty rozwojowe, rozwojowo-terapeutyczne oraz warsztaty pracy z ciałem.
ul. Borkowska 9/14, Kraków
Alicja Szuchnik
Jestem psycholożką i psychoterapeutką psychodynamiczną, co oznacza, że w pracy z pacjentami staram się zrozumieć nieświadome podłoże trudności, z którymi się zgłaszają.
Jestem absolwentką psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz 4-letniego Kursu Terapii w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym.
Doświadczenie w pracy z dorosłymi pacjentami zdobywałam w Dziennym Oddziale Psychiatrycznym i Dziennym Oddziale Leczenia Nerwic w NZOZ „Egomedica” w Częstochowie, dzięki czemu poznałam specyfikę pracy z pacjentami borykającymi się z bardzo różnymi problemami i diagnozami, m.in. z depresją, nerwicą, a nawet z zaburzeniami psychotycznymi. Prywatną praktykę prowadzę od 2014 roku.
Terapia okołoporodowa stała się w ostatnim czasie bardzo szczególnym obszarem moich zainteresowań. Wiedzę pogłębiałam na rocznym seminarium u Elżbiety Wilkowskiej „Praca psychoterapeutyczna z kobietą w ciąży i diadą matka-niemowlę”.
Stworzyłam Czułe Plemię, w ramach którego prowadzę grupy wsparcia dla kobiet w ciąży i w pierwszym roku życia dziecka.
Agnieszka Czusz-Sudoł
Jestem psychoterapeutką, doktorem nauk społecznych w zakresie psychologii.
Pomagam kobietom w okresie okołoporodowym i na wszystkich etapach rodzicielstwa.
Towarzyszę w przyglądaniu się, jak różne wydarzenia z przeszłości odbijają się w aktualnym życiu. Pomagam zauważyć i zrozumieć schematy emocjonalne obecne w życiu danej osoby. Wspieram w rozwijaniu bardziej satysfakcjonujących sposobów radzenia sobie i w odnajdywaniu bardziej naturalnego sposobu życia.
Pracuję integracyjnie, choć szczególnie bliski jest mi nurt humanistyczno-doświadczeniowy. Ukończyłam czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA.
Doświadczenie zdobywałam między innymi na Oddziale Dziennym Rehabilitacji Psychiatrycznej SPZOZ Wola-Śródmieście, Poradni dla dzieci i młodzieży INTRA, Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży Warszawa-Bielany, Stowarzyszeniu ASLAN, Lubelskim Stowarzyszeniu Ochrony Zdrowia Psychicznego, a także w prywatnym gabinecie.
ul. Cieszkowskiego 1/3 lok 77,Warszawa
